Mediacje rodzinne (rozwodowe i inne)

Mediacje gdy nie możecie się porozumieć

Mediacje rodzinne (rozwodowe i inne)

Czasami, nawet mimo chęci, osoby nie umieją już ze sobą merytorycznie, spokojnie rozmawiać. Jako mediator pomagam stronom usłyszeć się w konflikcie i wesprzeć w wypracowaniu porozumienia.

Mediacje są też alternatywną dla prowadzenia długiego sporu przed sądem. Dają możliwość ustalenia większości kwestii dotyczących np. rozwodu ze szczególnym uwzględnieniem zabezpieczenia potrzeb dziecka (w tym kosztów utrzymania) i sprawowaniem nad nim opieki.

Mediacji mogą podlegać inne kwestie, np. spory w pracy czy  ustalenie opieki nad starzejącymi się rodzicami.

Czym są mediacje?

Mediacje to skuteczny i bezpieczny sposób rozwiązywania sporów.  Polegają na tym, że strony dobrowolnie z pomocą wykwalifikowanego mediatora, prowadzą rozmowę na sporne tematy w celu wypracowania najlepszego możliwego rozwiązania w sytuacji konfliktowej. Dzięki mediacjom możliwe jest stonowanie emocji i zostanie wysłuchanym: przedstawienie swojego punktu widzenia, swoich potrzeb, oczekiwań i motywacji.  Mediator dąży do obiektywnego sformułowania kwestii spornej i do zmiany perspektywy z rozpamiętywania przeszłości na planowanie przyszłości.

Mediator zawsze pozostaje bezstronny, nie ocenia żadnej ze strony ani proponowanych rozwiązań i dba o to aby nikt nie czuł się przegrany.
Jest to niezbędne aby wypracowane porozumienie miało trwały charakter.   W mediacjach, które dotyczą dzieci szczególną uwagę przykłada się do zabezpieczenia ich potrzeb i  do zapewnienia  ochrony dzieci przed skutkami rozstania rodziców.  

 

Najczęstsze obszary mediacji rodzinnej

  • ustalenie zasad współpracy rodzicielskiej po rozwodzie;
  • kwestie finansowe, udział w finansowaniu potrzeb dziecka;
  • ustalenie zasad rozwodu, separacji, rozstania; ustalenie zasad kontynuacji związku;
  • kwestie opieki nad starzejącymi się rodzicami;
  • konflikty rodzicielskie; sprawy spadkowe.

Kim jest mediator rodzinny?

 

Mediator rodziny jest specjalistą w zakresie komunikacji i rozwiązywania konfliktów, posiadającym niezbędne kwalifikacje w tym zakresie. Zadaniem mediatora jest zapewnienie bezpiecznych warunków mediacji i wspieranie procesu komunikacji, aby strony mogły wypracować rozwiązanie jak najbardziej zgodne z ich potrzebami. Gdy strony wypracują już ich zdaniem najlepsze dla nich rozwiązanie, mediator pomaga w przygotowaniu pisemnej ugody.  Mediator dba o to, aby treść ugody najlepiej odzwierciedlała to na co strony się umówiły.  Mediator nie jest terapeutą, adwokatem czy arbitrem.

Mediacje sądowe i pozasądowe

 

Na mediacje może skierować sąd lub para może zgłosić się na mediacje sama. W przypadku mediacji pozasądowych, są one prowadzone w oparciu o zawartą umowę mediacyjną. Zawsze mediacje są prowadzone za obopólną zgodą stron. Mają one charakter poufny i informacje ujawnione w ramach mediacji nie mogą być wykorzystane w sądzie, chyba że obie strony się na to zgodzą.  W przypadku mediacji pozasądowych, czyli takich na które para zgłosiła się sama, para może zwrócić się o zatwierdzenie wypracowanej ugody przez sąd (np. ugody w sprawie kosztów utrzymania dziecka czy opieki nad dzieckiem). Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.

Przebieg procesu mediacyjnego

 

Zwykle sesje mediacyjne trwają od 1 do 1,5 h i jest ich kilka. Na początku mediator może spotkać się z każdą ze stron indywidualnie, kolejne sesje są już sesjami wspólnymi. Warunkiem kolejnych spotkań jest chęć uczestniczenia w nich przez obie strony. Współpraca rozpoczyna się od podpisania umowy mediacyjnej i od określenia zasad w oparciu o które będziemy razem pracować. Następnie mediator dąży do wysłuchania stron, poznania ich potrzeb i motywacji, tak aby wspólnie z parą określić kluczowe kwestie które będą podlegały mediacjom. Kolejnym krokiem jest praca w kierunku wypracowania przez strony z pomocą mediatora najlepszych możliwych rozwiązań. Gdy dojdzie do ustalenia rozwiązań zostaje spisane porozumienie, ugoda mediacyjna, która może zostać na prośbę stron zatwierdzona przez sąd.